Juraj Červenák

 

Juraj Červenák (ur. 1974 r.)  to słowacki pisarz, który mistrzowsko łączy trzymającą w napięciu fantastyczną przygodę z historycznymi detalami. Za serię Czarnoksiężnik otrzymał Nagrodę Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii „Najlepsza czeska i słowacka książka roku”. Nareszcie ukazuje się w języku polskim, co więcej w nowej, poprawionej przez autora wersji.

Tomasz Płk SG Nowakowski

 

Płk SG Tomasz Nowakowski, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował jako kustosz w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, następnie służył w Straży Granicznej. Specjalizuje się w historii wojskowej krajów niemieckojęzycznych i historii techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych książek i tłumaczeń z tej dziedziny (m.in.

„Armia Austro-Węgierska 1908-1918”, „Legion Condor”, „Niemieckie wojska spadochronowe 1936-1945”, „Jednostki górskie armii niemieckiej”, „4 Panzer Division”, „Indywidualna broń strzelecka II wojny światowej”), ponadto opublikował ponad 30 artykułów w prasie specjalistycznej.

Keri Arthur

Autorka wielu powieści z gatunku fantasy, urban fantasy, fantastyki grozy i romansu paranormalnego. Mieszka w Melbourne, w Australii.

W 2006 roku nominowana była do nagrody P.E.A.R.L. (Paranormal Excellence Award for Romantic Literature) w kategorii shapeshifters[1]. Regularnie pojawia się wśród nominowanych do nagród przyznawanych przez Romantic Times. Book Reviews, jeden z największych amerykańskich portali poświęconych literaturze popularnej (Reviewers’ Choice Best Book Awards: 2008 – w kategorii contemporary paranormal romance[2], 2009 – w kategorii urban fantasy protagonist[3]). W 2008 roku portal ten wyróżnił Arthur także nagrodą Career Achievement Best Author w kategorii urban fantasy[4] (w tej kategorii była również nominowana do nagrody w roku 2007[5]).

Najbardziej znana i doceniana seria autorstwa Keri Arthur to dziewięciotomowy cykl poświęcony przygodom Riley Jenson, która jest pół wampirem, pół wilkołakiem. Bohaterka wraz z bratem bliźniakiem pracuje w Departamencie ds. Innych Ras, instytucji rządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo kontaktów między ludźmi, wampirami, wilkołakami i innymi zmiennokształtnymi. Choć Riley nie należy do grupy strażników, którzy wysyłani są przez departament na misje, wskutek zawirowań w życiu osobistym w końcu sama też musi wziąć udział w jednej z ich największych akcji – próbie powstrzymania złoczyńców, którzy krzyżują i klonują różne gatunki istot żywych, by stworzyć idealną maszynę do zabijania.

Seria Riley Jenson przyniosła sławę Keri Arthur w Stanach Zjednoczonych. Kolejne części cyklu szybko wskakują na listy bestsellerów The New York Times[6] .

Ewa Bagłaj

- powieściopisarka i biografistka, jako dziennikarka przez kilka lat związana z miesięcznikiem „Koń Polski”. Miała szczęście dorastać w pobliżu stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim, co stało się inspiracją do napisania debiutanckiej powieści dla młodzieży Broszka, tematycznie związanej z aukcją Pride of Poland, oraz kolejnych tomów o przygodach miłośników tych pięknych zwierząt.….

Tomasz Bochiński

 

Pisarz, autor tworzący różne gatunki prozy: od horroru, przez hard science-fiction, aż po opowieści obyczajowe podszyte legendami miejskimi oraz humoreski dla dzieci. Publikuje od ponad ćwierci wieku. Uwielbia historię i tajemnice przeszłości, dlatego z entuzjazmem podjął się opowiedzenia przygód Mr. Whichera w Warszawie.

Książki autora
Ewa Budrewicz-Wałaszewska (red)
Jerzy Chociłowski

Jerzy Chociłowski - absolwent wydziału prawa UW, dziennikarz, publicysta, tłumacz (m.in. "Wyznania chińskiej kurtyzany", "W świecie wiatru i wierzb", "Kwiaty śliwy w złotym wazonie"), autor książek reportażowych (m.in. "Okruchy Azji", "Bali - kwiat z ogrodu snów", "Wietnam bez 17 równoleżnika", "Szarada indyjska") a także "Limeryków swawolnych" oraz tomiku opowiadań „Zdrada w Czarciborze”. Ostatni redaktor naczelny nieistniejącego już miesięcznika "Kontynenty".

Agnieszka Chodkowska–Gyurics

 

Z wykształcenia inżynier mechanik, zatrudniona jako wysokiej klasy specjalista od baz danych, jest także tłumaczką z języków rosyjskiego i angielskiego. Jako pisarka niedawno debiutowała w prasie publikacjami opowiadań. Uwielbia dobre, klasyczne kryminały – i takie też zawsze pragnęła pisać. 

Książki autora
Robert Citino

Robert Citinojest profesorem University of North Texas i autorem wielu książek z zakresu historii wojskowości. W swoich pracach skupia się na ewolucji operacyjnego poziomu sztuki wojennej (m.in. The quest for decisive victory, From Blitzkrieg to Desert Storm) oraz historii wojskowej Niemiec (m.in.: The German way of war czy Death of Wehrmacht). W 2007 roku został oceniony przez portal RateMyProfessor.com jako Profesor Roku w USA.

Bernard Cornwell
zdjęcie Bernard Cornwell

Bernard Cornwell to angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych, mieszkający na stałe w USA. W jego dorobku znajduje się rozmaite tytuły, ale największą sławę przyniósł Cornwellowi osadzony w czasach wojen napoleońskich cykl o przygodach Sharpe’a. Licząca sobie ponad dwadzieścia części seria została sfilmowana przez BBC, w postać Sharpe’a wcielił się znany aktor, odtwórca roli Boromira we Władcy Pierścieni, Sean Bean. Przetłumaczony na wiele języków, w cykl sprzedał się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Ceniony za umiejętność zgrabnego łączenia rzetelnej, popartej studiami, wiedzy oraz literackiej fikcji, Cornwell jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych anglosaskich autorów powieści historycznych.

W dowód uznania dla jego twórczości, królowa Elżbieta II, odznaczyła pisarza Orderem Imperium Brytyjskiego.

Na język polski przetłumaczono dotąd tylko kilka z powieści pisarza. Zimowy monarcha ukazał się po raz pierwszy w 1997 roku nakładem nieistniejącego już dziś Wydawnictwa DaCapo, a jego nakład szybko uległ wyczerpaniu. W chwili obecnej głównym wydawcą prozy Cornwella jest Instytut Wydawniczy Erica, który wydał Trylogię Świętego Graala (Hellequin: Jeźdźcy z piekieł, 2008; Wagabunda, 2009) oraz cykl o Richardzie Sharpie (Trafalgar, 2007; Łupy, 2007; Tygrys, 2008).

Leonardo Da Vinci

Książki autora
Dariusz Domagalski

Dariusz Domagalski (ur. 1972 w Gdyni) - pisarz, scenarzysta komiksów. Zadebiutował w 2006 roku humoreskami o załodze ORP "Dzik", publikowanymi na łamach miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror. W kwietniu 2009 roku opublikował opowiadanie "Ognie na wzgórzach", będące prologiem krzyżackiego cyklu powieściowego, obejmującego okres Wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim (1409-1411), łączącego historię i fantasy z elementami mistycyzmu. Później podejmował różne kierunki literatury popularnej: kryminał (Cherem), powieść historyczną (Vlad Dracula) i science-fiction (Silentium Universi).

Władysław Duczko

WŁADYSŁAW DUCZKO urodził się w 1946 roku. Studiował archeologię powszechną na Uniwersytecie Warszawskim, a później, w Szwecji, archeologię skandynawską i historię sztuki na Uniwersytecie Uppsalskim oraz numizmatykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W 1986 roku obronił w Uppsali doktorat z badań nad zabytkami wykopanymi na obszarze wikińskiego miasta Birka. Cztery lata później został docentem na Uniwersytecie w Uppsali. Przez wiele lat zajmował się zagadnieniem skandynawskich srebrnych skarbów z epoki wikingów, prowadził też wykopaliska w Birce (stanowisko Ormknösen) – największym wczesnośredniowiecznym emporium handlowym wschodniej Skandynawii, a w latach 90. XX wieku odpowiadał za badania w Starej Uppsali (Gamla Uppsala), najważniejszym centrum kultowo-politycznym pogańskiej Szwecji. Od 2005 roku jest profesorem Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku oraz kieruje tamtejszą Katedrą Archeologii i Antropologii. W 2006 roku uzyskał habilitację. Jest autorem około 100 publikacji w siedmiu językach (polskim, szwedzkim, duńskim, norweskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim) na temat wczesnośredniowiecznej Skandynawii oraz stosunków skandynawsko-słowiańskich. Jego najbardziej znanym dziełem jest książka Ruś wikingów (Viking Rus) opublikowana po angielsku w 2004 roku w niezwykle prestiżowej kolekcji holendersko-amerykańskiego wydawnictwa Brill. W Polsce ukazała się dwa lata później, a autor został za nią uhonorowany Nagrodą Klio, najważniejszym polskim wyróżnieniem w dziedzinie publikacji historycznych i archeologicznych. Dwutomowym opracowaniem Moce wikingów Władysław Duczko rozpoczął publikację swoich książek o historii, archeologii i religii dawnej Skandynawii, które będą się sukcesywnie ukazywać w ramach kolekcji EUROPA BARBARZYŃCÓW Instytutu Wydawniczego Erica. 

Grzegorz Gajek

Grzegorz Gajek, ur. 28.07. 1987 r. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu dziennikarz, redaktor i tłumacz. Autor trzech powieści i licznych opowiadań. Jego „Malowidło” było nominowane do tytułu książki roku 2016 w kategorii groza przez portal LubimyCzytać. Regularnie współpracuje z magazynem biznesowym My Company Polska i wydawnictwem Edgard, dla którego tworzy książeczki do nauki angielskiego. Z zamiłowania koniarz, fajczarz, włóczęga.

Książki autora
Artur Górski

Książki autora
Heinz Guderian

HEINZ GUDERIAN (1888-1954) – uczestnik I wojny światowej, po jej zakończeniu walczył jako oficer Freikorpsów w państwach bałtyckich, stale awansował w okresie Republiki Weimarskiej ale jego kariera uległa wielkiemu przyśpieszeniu kiedy Hitler doszedł do władzy. Zostaje generałem w 1935 roku, w kampanii wrześniowej i pierwszej fazie kampanii francuskiej dowodzi korpusem pancernym, w drugiej fazie walk we Francji i w ZSRS pod jego dowództwem znajdowała się już grupa (armia) pancerna. Zwolniony przez Hitlera w 1941r., po niepowodzeniu pod Moskwą, wraca do armii w 1943r. na bezpośredni rozkaz Fuehrera najpierw jako Generalny Inspektor Broni Pancernej, a następnie szef OKH. Ponownie zwolniony ze stanowiska w marcu 1945r., zwolniony z odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie w II wojnie światowej, umiera w 1954r. w RFN.

Lew Gumilow

Książki autora
Sven Hassel
zdjęcie Sven Hassel

Autor, z pochodzenia Duńczyk, który znalazł się w wyniku splotu przypadków życiowych w szeregach Wehrmachtu, jest wnikliwym obserwatorem działań bojowych i życia na froncie. Był osiem razy ranny i zakończył wojnę w stopniu porucznika.

Sven Hassel napisał czternaście powieści, które zostały przetłumaczone na piętnaście języków i wydane w nakładzie przeszło pięćdziesięciu milionów egzemplarzy.

Walczył na wszystkich frontach Europy. Napisał 14 powieści, które zostały przetłumaczone na 15 języków i wydane w nakładzie przeszło 56 milionów egzemplarzy.

Józef Hen
zdjęcie Józef Hen

Urodzony w Warszawie, 8 listopada 1923 r. W dzieciństwie współpracował z „Małym Przeglądem”Janusza Korczaka.

 

Autor powieści, opowiadań, reportaży oraz biografii; scenarzysta (m.in. Krzyż Walecznych, Kwiecień, Prawo i pięść, Don Gabriel, seriale: Życie Kamila Kuranta, Królewskie sny), dramaturg, reżyser.

 

Wydał m.in.: Kijów, Taszkient, Berlin.Dzieje włóczęgi(debiut, z przedmową Ksawerego Pruszyńskiego, 1947), Skromny chłopiec w haremie. Reportaże z ZSRR(1957), Nikt nie woła (napisana w 1957, wydana 1990), Więzień i jasnowłosa (1960), Kwiecień (1960 –Książka Roku), Krzyż Walecznych (1964), Toast(1964 –jako Prawo i pięść 1997), Przed wielką pauzą i Opór (cykl Teatr Heroda, 1966–1967), Oko Dajana (pierwodruk 1969–1972 w „Kulturze”paryskiej pod pseudonimem Korab, wyd. 1990), Mgiełka (1971), Twarz pokerzysty (1972), Bokser i śmierć (1975), Crimen (1975), Ja, Michał z Montaigne (1978), Milczące między nami (1985), Nie boję się bezsennych nocy (trzy tomy zapisków: 1987, 1992, 2001), Nowolipie (1991), Odejście Afrodyty (1995), Najpiękniejsze lata (1996), Niebo naszych ojców (1997), Błazen wielki mąż. Opowieść o Boyu-Żeleńskim(1998), Mój przyjaciel król. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim (2003), Bruliony profesora T. (2006), Pingpongista (2008), Dziennik na nowy wiek (2009).

W 2009 r. otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

Książki autora
Günter Hofé

Poczytny niemiecki pisarz, autor książek o koszmarze II wojny światowej. Napisał m.in.: „Czerwony śnieg” i „Ostatni akord”. Jako żołnierz Wehrmachtu brał udział w bitwie o Ardeny na przełomie 1944 i 1945 roku.

Książki autora
Marcin Hybel

 

Marcin Hybel urodził się w Krakowie w 1980 roku. Ukończył Politechnikę Krakowską na wydziale Inżynierii Środowiska. Jest miłośnikiem różnego typu literatury, w tym fantasy. Od piętnastu lat prowadzi towarzyskie sesje RPG. Jest realistą, ale życie traktuje z przymrużeniem oka.

Jacek Inglot

 

Jacek Inglot

Debiutował w połowie lat 80. na łamach czasopism poświęconych fantastyce. Publikował teksty w „Problemach”, „Feniksie”, „Nowej Fantastyce”, „Playboyu”. Do tej pory wydał powieści Inquisitor (1996) i Quietus (1997) – obie nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, a także zbiór opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (2004, wspólnie z Andrzejem Drzewińskim) oraz powieść o tematyce współczesnejPorwanie sabinek (2008) i baśń fantasyEri i smok (2009). Mieszka we Wrocławiu.

Książki autora
Kamil Janicki

 

Kamil Janicki – historyk, publicysta i popularyzator nauki. Współautor książek Źródła nienawiści i Elity w II Rzeczpospolitej, a także współtwórca serwisu internetowego „Ciekawostki historyczne.pl”. Autor ponad 750 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Książki autora
Piotr Jaźwiński

Leo Kessler

(18.12.1926 – 24.07.2007)

Brytyjski pisarz i historyk, jako czołgista brał udział w II wojnie światowej. Autor ponad 300 książek – beletrystyki i literatury faktu głównie o tematyce II wojnie światowej.
Leo Kessler był jednym z pionierów spojrzenia na wojnę „oczami Niemców”. W stylu Svena Hassela opisywał wojenne przygody niemieckich żołnierzy. Najsłynniejszy cykl to Batalion Szturmowy SS – Psy Wojny – opowiadający o operacjach fikcyjnego Batalionu Szturmowego SS WOTAN. Jest to literatura przygodowa, która doczekała się wielomilionowych nakładów. Bohaterami, a raczej ANTYBOHATERAMI, są młodzi żołnierze hitlerowskiej armii, którzy walczą o przegraną ideę. Ukazuje okrucieństwa wojny widziane oczami prostego żołnierza

Leo Kessler napisał również wiele książek literatury faktu, w których przybliża najważniejsze postacie i operacje przeprowadzone przez nazistowskie Niemcy.
Na twórczość Leo Kesslera miała wpływ jego wojenna przeszłość. W roku 1943 zaciągnął się do armii brytyjskiej – było to możliwe tylko dlatego, że skłamał w kwestii swojego wieku (miał zaledwie 16 lat). Jako żołnierz 52. Pułku Pancernego brał udział w walkach w Belgii, Holandii i Niemczech. W wieku 18 lat dosłużył się rangi sierżanta.
Po powrocie do Anglii w roku 1956 otrzymał nagrodę Sir Georga Dowty za powieść „Lest I fall”. Wykładał na uniwersytetach w Anglii i Niemczech. Od lat 70-tych zaczęła się jego kariera pisarska, którą zapoczątkował cykl Batalion Szturmowy SS.

Hans Hellmut Kirst

 

Hans Hellmut Kirst urodził się w 1914 roku w Osterode (obecnie: Ostróda) w Prusach Wschodnich, zmarł w 1989 w Bremie. W latach 1933-1945 był zawodowym żołnierzem armii niemieckiej. Brał udział w kampanii wrześniowej, walczył we Francji i na froncie wschodnim. Był świadkiem powstania i upadku III Rzeszy.

Za swoją twórczość uzyskał wiele nagród, m.in. amerykańską nagrodę literacką imienia Edgara Allana Poe. Był członkiem Związku Pisarzy USA i amerykańskiego PEN-Clubu. Napisał 59 książek, z których wiele zostało sfilmowanych.

Książki autora
Jędrzej Kitowicz

 (1728-1804) ksiądz, pamiętnikarz, uczestnik konfederacji barskiej jest autorem wspaniałych dzieł ukazujących barwne realia życia u schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej. Opis obyczajów za panowania Augusta III od dawna pozostaje skarbnicą wiedzy o życiu codziennym, tradycji, kulturze i obyczajowości mieszkańców Rzeczpospolitej.
Pamiętniki, czyli Historia polska to zapis politycznych i kulturalnych dziejów państwa polskiego w latach 1743-1798. Osobisty stosunek autora do opisywanych zdarzeń i postaci, przytaczane liczne anegdoty i komentarze współczesne autorowi, bogactwo języka i pasja pisarska sprawiają, że Pamiętniki... są znakomitą lekturą nie tylko dla historyków, ale i dla szerokich kręgów miłośników literatury polskiej.

Anna Klim-Klimaszewska

Prof. nzw. dr hab. Anna Klim-Klimaszewska, pedagog, pełni funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Dydaktyki w Instytucie Pedagogiki Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Kieruje Zakładem Wychowania Przedszkolnego funkcjonującego w strukturze Instytutu. Jest autorką ponad 150 publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym wydawanych w kraju i za granicą.

Małgorzata Kochanowicz

 

Małgorzata Kochanowicz właściwieZiółkowska. Debiutowała w 2011 roku kryminałem w stylu retro pt. "Latarnie umarłych", w maju 2012r. pojawiła się druga książka pt. "Piramida śmierci". Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od lat związana z kulturą. Mieszka i pracuje we Włocławku.

Książki autora
Justyna Krajewska

Justyna Krajewska - dziennikarka młodego pokolenia, absolwentka Collegium Civitas, jej największą życiową pasją jest odkrywanie historii i poznawanie losów ludzi, którzy budowali współczesną rzeczywistość. Gdyby mogła wybrać czas aby narodzić się po raz kolejny wybrałaby okres przedwojenny. Wyznawczyni wartości, które stają się coraz mniej popularne, orędowniczka czerpania wzorców z przeszłości, bezgranicznie wierząca w nieśmiertelność duszy ludzkiej i wielkość czynów heroicznych.

Książki autora
Juliusz Kulesza

Strz. Juliusz Kulesza „Julek”

Urodzony w 1928 w Warszawie. Od 1942 pracował jako rysownik litograficzny w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Podczas Powstania Warszawskiego, wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia walczył w obronie gmachu PWPW. Po wojnie ukończył Wydział Grafiki w pracowni prof. Tadeusza Kulisiewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przez następne dziesięciolecia projektując głównie dla wydawnictw. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, uczył studentów Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem licznych publikacji dokumentujących i popularyzujących powstańcze dzieje stolicy.

Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Franz Kurowski

Franz Kurowski (1923-2011)– autor kilkudziesięciu książek o II wojnie światowej. Uczestniczył w walkach w Europie i Afryce jako korespondent armii niemieckiej

Książki autora
Grzegorz Majewski

Grzegorz Majewski urodził się w 1980 roku w Trzciance. Studia dziennikarskie ukończył w Poznaniu, a obecnie mieszka w Wejherowie. Jest wnukiem Żelisława Majewskiego, partyzanta AK działającego pod pseudonimami „Demon” i „Żbik”, który po wojnie został jednym z pierwszych leśniczych na terenach Pomorza Zachodniego.

 

Edward Malak

 

Edward Malak pracuje w Politechnice Warszawskiej i Polskiej Akademii Nauk. W 1986 r. obronił dysertację doktorską w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na temat prototypów samolotów bojowych i zakładów lotniczych w Polsce w latach 1933-1939. Rozprawa powstała na podstawie badań źródłowych przeprowadzonych głównie w Centralnym Archiwum Wojskowym oraz licznych, wartościowych relacji udzielonych mu przez polskich konstruktorów lotniczych.

W roku 1993 wydał  " Samolot dzieło człowieka. Etapy rozwoju". W 1996 r. opublikował pamiętnik swego przyjaciela inż. Stanisława Pawła Praussa " Z Zakopanego na Stag Lane".

W 2005 r. habilitował się w Instytucie Historii Nauki PAN na podstawie pracy "Administrowanie w lotnictwie polskim 1926-1939 mieniem państwowym w warunkach postępu technicznego".

Łukasz Malinowski

 

Rocznik 1983. W 2010 roku obronił na UJ doktorat z historii. Specjalizuje się w historii średniowiecznej Skandynawii. Autor książki "Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach" oraz przekładu  "Sagi o Viga-Glumie". Przygotowuje do druku monografię "Heros i łotr. Pogański wojownik w średniowiecznej literaturze Islandii". Publikował w Wiedzy i Życie, Focusie Historia, Mówią Wieki i Nowej Fantastyce. Literacko debiutuje z powieścią "Skald. Karmiciel kruków".

Melchior Medard

 

 

Melchior Mateusz Medard, syn Marthy i niezidentyfikowanego osobnika płci męskiej, pojawił się na świecie w 1964 roku, w cichym domku na obrzeżach Saint-Vincent-la-Commanderie. Jego mać wynajmowała tamże pokój (od dwóch lat), gdyż sezonowo pracowała w pobliskich winnicach wystawiających latem i wczesną jesienią na słońce swe płody. Płód panny Marthy z wielkim trudem zaakceptował swoją obecność w naszej rzeczywistości, ukończył szkoły i – po powrocie na Ojczyzny łono – zdobył nawet laury akademickie. Wyborna znajomość chłopskiej, francuskiej kuchni, i jeszcze znakomitsza – tanich, lokalnych win z supermarketów w Valence, przyczyniła się do rozwoju jego kariery w kraju Pasków: otworzył „francuską” knajpę i zajął się hurtowym importem prowansalskich bełtów na ziemie, gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała.

Znudzony smakiem importowanych przez siebie wytworów przemysłu winiarskiego przerzucił się na whisky (jak nazywał samogon wytwarzany nad Biebrzą), co wyszlachetniło jego gusty i zechciał zacząć się parać literaturą. Pomogli mu w tym parantele – już nader krzepko w tym światku zapuściwszy korzenie – i w ten sposób „Łojczyźnie” przybył jeszcze jeden adept sztuki pióra. Niewysoki, ale łysawy, tęgi, choć o zamyślonym wyrazie twarzy, cieszy się powodzeniem u przedstawicielek płci nadobnej, bowiem pełen jest dworskiej, rycerskiej galanterii.

Książki autora
Stefan Tadeusz Meissner

Stefan Tadeusz Meissner urodził się 14 stycznia 1926 roku. W 1939 roku przeżył oblężenie Warszawy, a w czasie okupacji wstąpił do Armii Podziemnej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach batalionu „Gurt”. Ranny, przeżył niewolę, po czym znalazł się w szeregach korpusu generała Andersa. W listopadzie 1946 roku ożenił się z „sanitariuszka Oleńką”, Aleksandrą Ursyn Niemcewicz, a pod koniec roku wraz z 2. Korpusem został ewakuowany z Włoch do Anglii. Dyplom inżyniera uzyskał w 1951 roku w Londynie. W tym samym roku wyemigrował wraz z rodziną do Kanady, gdzie uzyskał pracę w międzynarodowym koncernie Ingersoll Rand. Stał się wybitnym specjalistą w dziedzinie zarządzania zakładami produkcyjnymi. Gdy Polska odzyskała niepodległość, wielokrotnie przyjeżdżał do rodzinnego kraju, by jako doradca-wolontariusz dzielić się z polskimi przedsiębiorcami doświadczeniem zawodowym. Swoje przeżycia wojenne opisał w książce Krzyknęli „Wolność!”.

Krzysztof Mierzejewski

Krzysztof Mierzejewski ur. w 1975 r. w Gdyni, obecnie mieszka w Gdańsku. Autor książek historycznych, społecznych, obyczajowych. Miłośnik historii, szczególnie bliskie jest mu średniowiecze oraz okres Polski szlacheckiej.

Książki autora
Krzysztof Milczarek

Krzysztof Milczarek urodził się w 1960 roku w Skierniewicach. Ukończył Wydział Historii UAM. Od dawna interesuje się dziejami Starożytnego Wschodu, hellenizmem i religioznawstwem porównawczym, szczególnie mitologią. Autor cyklu poświęconego Starożytnemu Babilonowi.

Książki autora
Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz (ur. 1987) jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże uczelni. W jego dorobku literackim znajdują się dwie opublikowane powieści i szereg artykułów naukowych z dziedziny prawa. Tworzy prozę różnych gatunków – kilkanaście dotychczas nieopublikowanych pozycji oscyluje wokół historii, sci-fi, polityki, horroru, kryminału i sensacji.

Lena Najdecka

 urodziła się w Warszawie. Ma 37 lat. Skończyła  italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała w międzynarodowej korporacji. Rok temu porzuciła pracę, żeby zająć się pisaniem.

Henryk Nicpoń

Henryk Nicpoń urodzony w 1956 r. w Stalowej Woli, na stałe mieszka w Rzeszowie. Pisze artykuły i reportaże dla polskich dzienników. Otrzymał m.in. nagrodę im. Władysława Orkana za twórczość literacką: „Lewiatan królowej Bony”, zbiór reportaży „Za wrotami cudów” oraz „Tajemnica Soliny”. Jest również autorem tomiku poetyckiego „Zapach maciejki”.

Książki autora
Marek Orłowski

Marek Orłowski, a właściwie Marko Szapkarow–Orłowski, urodził się w 1958 roku w Warszawie. Jest absolwentem ASP w macedońskim Skopje. Pasjonuje się jeździectwem, sportami wodnymi i turystyką górską, ale też historią średniowiecza i zabytkową bronią. Aktywny tryb życia łączy z zamiłowaniem do czytania książek o dość eklektycznie dobranej tematyce. Samotny krzyżowiec jest jego literackim debiutem.

Tadeusz Oszubski

Tadeusz Oszubski urodził się 13 stycznia 1958 roku w Bydgoszczy. W 1984 roku zadebiutował zbiorem poezji Zostawiliśmy skrzydła w szatni. Opublikował wiele opowiadań w prasie literackiej i antologiach. Jest autorem kilku książek, między innymi powieści dark fantasy Sfora (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla), opowieści grozy Drapieżnik (nagrodzonej w II Ogólnopolskim Konkursie na Polską Powieść Współczesną) czy osadzonego w realiach współczesnej Bydgoszczy kryminału Miłość.

Część twórczości Tadeusza Oszubskiego stanowią artykuły publikowane m. in. w miesięcznikach „Czwarty Wymiar” i „Nieznany Świat” oraz książki popularyzujące wiedzę na temat zagadek przeszłości. Taki charakter mają zbiory artykułów i reportaży Tajemnicze istoty, Tajemnice Świata oraz Niewyjaśnione zjawiska w Polsce (nominacja do nagrody dziennikarskiej Grand Press 2003) oraz najnowsza pozycja – Tajemnicze artefakty.

Waldemar Pasiut

Waldemar Pasiut: urodzony w 1962 r. w Nowym Sączu, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, doktor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie. Autor artykułów dotyczących starożytnej żeglugi i wojen morskich w czasopismach oraz publikacji książkowych Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego i Od Abydos do Akcjum. Wojny morskie w czasach hellenistycznych.

Romuald Pawlak

Romuald Pawlak - autor wielu książek fantastycznych, w tym Innych okrętów, Czarem i smokiem czy Wilczej krwi, smoczego ognia. Za jedno ze swoich opowiadań nominowany do nagrody Zajdla.
Pisuje także literaturę dla dzieci, za książkę Miłek z Czarnego Lasu dostał nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za najlepszą książkę dla dzieci roku 2008, a jego następna powieść dla młodzieży, Czapka Holmesa, została nominowana do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a następnie do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego.
Ostatnio popełnił powieść historyczną Cabezano. Król karłów, dziejącą się w XVI wieku oraz - co zaskoczyło także jego samego - książkę obyczajową, Póki pies nas nie rozłączy. Pracuje nad cyklem powieści o dziejach zakonu joannickiego.
Prywatnie właściciel pewnego szalonego psa, lekko niezdrowego poczucia humoru, wielbiciel historii, marzyciel i kibic NBA. 

Książki autora
Andrzej Perepeczko

 

Andrzej Perepeczko ur. w 1930 r. we Lwowie, członek Szarych Szeregów w końcowym okresie wojny, absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Politechniki Gdańskiej. Oficer mechanik floty handlowej, pływa od 1948 r. na statkach polskich oraz obcych bander. Przeszedł kolejno wszystkie stanowiska w dziale maszynowym od praktykanta, palacza, motorzysty i oficera wachtowego a do starszego mechanika. Jest wieloletnim wykładowcą w Szkole Morskiej w Gdyni i pełni tam ostatnio funkcje Dziekana Wydziału  Mechanicznego. Jest znanym autorem marynistą i posiada w swoim dorobku kilkadziesiąt książek o morzu dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz kilkanaście  fachowych podręczników.

Jacek Perzyński

Jacek Perzyński urodził się w połowie gierkowskiej dekady. Z wykształcenia jest dziennikarzem oraz politologiem. Jego pasją są nauki humanistyczne, więc podmiotem zainteresowań jest człowiek, jego życie, zachowanie i twórczość.

Kuba Pokojski

Kuba Pokojski urodził się w 1987 roku w Bytomiu, ukończył historię oraz prawo i administrację na Uniwersytecie Śląskim, a obecnie jest doktorantem oraz aplikantem notarialnym tej uczelni. Pasjonat historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem XVI i XVII wieku, znawca husarii. Praktyk i teoretyk siedemnastowiecznej sztuki walki, w tym szermierki szablą husarską. Prezes i instruktor Katowickiego Klubu Polskiej Sztuki Walki SIGNUM POLONICUM.

Książki autora
Anna Małgorzata Pycka

Anna Małgorzata Pycka (ur.1974) - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, starszy wykładowca w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa. Autorka książek: Kreacje i poglądy Stanisława Witkiewicza na tle głosów epoki oraz Powróćmy do rozmowy… 12 spotkań z Warszawą w tle, licznych publikacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych. 

Jakow Rapoport

Michael Reynolds

GENERAŁ MICHAEL REYNOLDS
Żołnierz piechoty Armii Brytyjskiej w stanie spoczynku. Poważnie ranny w wojnie w Korei, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu. Na przestrzeni swojej służby w armii dowodził na różnych szczeblach wojskowych, włącznie z dywizją. W stopniu generała majora przez lata kierował Siłami Manewrowymi Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, składających się z oddziałów amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich, niemieckich, włoskich, jak również oddziałów z krajów Beneluksu. Karierę wojskową zakończył jako szef Działu Polityki i Planowania w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
Obecnie jest uznanym autorytetem w sprawach działań wojskowych w trakcie II Wojny Światowej w Europie.

Jest autorem wielu książek, m.in.:

  1. STALOWE PIEKŁO – I Korpus Pancerny SS w Normandii,
  2. LUDZIE ZE STALI – I Korpus Pancerny SS w Ardenach i na froncie wschodnim,
  3. SYNOWIE RZESZY – II Korpus Pancerny SS w Normandii, Ardenach i na froncie wschodnim,
  4. ADIUTANT DIABŁA – Kampfgruppe Peiper i Ofensywa w Ardenach.
Erwin Rommel

Erwin Rommel (1891–1944) urodził się w Heidenheim w Królestwie Wirtembergii, w 1910 r. wstąpił jako kadet do 124. pułku piechoty (6. wirtemberskiego). Na Wielką Wojnę ruszył w 1914 r. jako podporucznik. Na froncie zachodnim wielokrotnie odznaczył się odwagą, dowodząc plutonem i kompanią – za co otrzymał awans na porucznika i Żelazny Krzyż I i II klasy. W 1915 r. Rommla przeniesiono do elitarnego wirtemberskiego batalionu górskiego. Jednostka ta przerzucana była w najbardziej zapalne punkty wszystkich frontów na których walczyła II Rzesza. Wogezy we Francji, Rumunia, Włochy – wszędzie tam Rommel odnosił sukcesy. Za wzięcie ponad 2000 włoskich jeńców w czasie 12. bitwy na Isonzo został nagrodzony najwyższym niemieckim odznaczeniem wojskowym Pour le Merite, a w 1918 r. awansowano go na kapitana.

Książki autora
Andrzej Sawicki

Andrzej W. Sawicki - chemik zawodowo zajmujący się badaniami nad syntezą substancji aktywnych leków. Debiutował w 2004 r. na łamach "Fahrenheita", do tej pory opublikował powieść i kilkanaście opowiadań. Obecnie literacko próbuje dać upust jednej ze swoich zaniedbanych pasji - historii wojskowości. Mundur fascynował go od dziecka, do tego stopnia, że w pamiętnym 1981 roku na ochotnika wstąpił do Zuchów. Służbę socjalistycznej ojczyźnie kontynuował do samego jej końca jako harcerz. Dużo później sympatia do militariów i wojska znów się odezwała i sprowokowała go do nieuchylenia się przed obowiązkiem służby wojskowej i radosnego udania się "w kamasze". Obecnie trwa na straży macierzy jako podchorąży rezerwy Wojska Polskiego. Jako że karierę zbrojną ostatecznie zakończył, pozostało mu realizowanie wojskowej pasji już tylko literacko i raczenie czytelników swoimi fantastycznie modyfikowanymi wizjami historii oręża polskiego. Z naciskiem na przygody "leśnych chłopców" przez szczególne upodobanie do partyzantki i buntowniczych zrywów.

Aron Shneyer

Radosław Sikora

 

Radosław Sikora - doktor nauk historycznych, autor wielu książek i publikacji z zakresu historii nowożytnej oraz wojskowości. Pasjonat i znawca dziejów husarii,  aktywny promotor wiedzy o husarii w  Polsce i Europie.

Mariusz Skotnicki

Mariusz Skotnicki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, st. kustosz Muzeum Wojska Polskiego. Specjalizuje się w historii II wojny światowej, szczególnie techniki wojskowej. Jest autorem lub współautorem licznych publikacji książkowych z tej dziedziny (m.in. „Niemieckie samochody pancerne 1905-1945”, „Ciężka haubica polowa s.F.H.18”, „Legion Condor” „4 Panzer Division”, „Polska. Dzieje wojenne”, „Honor i Ojczyzna. Bohaterskie czyny Polaków w czasie II wojny światowej”), a także blisko 100 artykułów w prasie specjalistycznej

Waldemar Smaszcz

Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista. Urodził się w 1951 r. w Gdańsku. Ukończył polonistykę na  Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Konrada Górskiego i prof. Artura Hutnikiewicza. Debiutował w roku 1975 roku w miesięczniku „Kontrasty”. W swojej twórczości skupia się na literaturze emigracyjnej, inspiracjach chrześcijańskich polskiej literatury, twórczości pokolenia wojennego. Szczególne miejsce w dokonaniach W. Smaszcza zajmuje poezja ks. Jana Twardowskiego, z którym łączyła go ponad dwudziestoletnia najpierw znajomość, a potem przyjaźń.

Opracował kilkadziesiąt tomów poetów polskich, w tym dwadzieścia w serii "Z listkiem" Instytutu Wydawniczego PAX – główna nagroda Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Wydał Poezje zebrane Kazimierza Wierzyńskiego, wyróżnione nagrodą „Złotej Sowy” na Targach Dobrej Książki w Warszawie, antologię poezji eucharystycznej Światło pszennego chleba, wyróżnioną na Targach Wydawców Katolickich; wraz z ks. Janem Twardowskim antologię poezji polskiej Bóg czyta wiersze; zbiorowe edycje poezji księdza Jana Twardowskiego: Wiersze – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej (5 wydań w latach 1993-1998); Wiersze o nadziei, miłości i wierze; Wiersze największej nadziei; serię reedycji autorskich zbiorków księdza-poety; Dwa osiołki – nagroda „Pióra Fredry” na Wrocławskich Promocjach Dobrych książek.

Opublikował m. in.: Miłość bez jutra. Muza wojenna 1939-1945; Słowo poetyckie Karola Wojtyły; Adam i Ewa. Rzymska miłość Mickiewicza; Obsypany Twymi dary. Rzecz o Franciszku Karpińskim; Ludzie, których spotkałem. Waldemara Smaszcza rozmowy z ks. Janem Twardowskim; Ks. Jan Twardowski. Poeta nadziei. Życie i twórczość; Fotografie prawdziwe bo już niepodobne. Ksiądz Jan Twardowski w dziewięćdziesiąte urodziny; Krzysztof i Barbara. Podobni jak dwie krople łez.

Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Włodzimierza Pietrzaka, Nagrody Twórczej Wojewody Białostockiego, Nagrody Literackiej Prezydenta m. Białegostoku, Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, Nagrody im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2000 r. Ojciec Święty Jan Paweł II przyznał W. Smaszczowi za twórczość literacką Insygnia Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice.

Helmuth Spaeter
Tomasz Stężała

Tomasz Stężała jest elblążaninem z urodzenia. Po studiach w Olsztynie rozpoczął pracę w wyuczonym zawodzie, który po służbie wosjkowej zmienił na pracę nauczyciela. Jest biologiem i nauczycielem języka angielskiego, ale z zamiłowania  historykiem związanym z wojskowością i polityką. Wychowany w rodzinie głęboko patriotycznej (jego dziadkiem był żołnierz Września 1939 roku i dowódca wielkich jednostek AK Bolesław Nieczuja - Ostrowski) od zawsze interesował się wojskiem i militariami zdobywając bogatą wiedzę w tej dziedzinie. Kilka lat temu postanowił podzielić się swoją wiedzą, ale w sposób niesztampowy i dlatego też praca naukowa zmieniła się w formę powieści. Autor pracuje nad kolejną książką, w której poznamy zaskakujący związek jego rodzinnego miasta z losami jego rodziny.

Radosław Szleszyński

Radosław Szleszyński - badacz i rekonstruktor husarii. Od wielu lat dokumentuje ślady husarii w kraju i za granicą, specjalizuje się w tematyce oporządzenia jeździeckiego używanego w dawnej Rzeczypospolitej

Książki autora
Artur Szrejter

Artur Szrejter– urodził się w 1971 roku w Warszawie. Jest absolwentem Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja: dzieje i religia Germanów starożytnych i wczesnośredniowiecznych). Od lat 90. pracuje jako redaktor i publicysta dla wydawnictw oraz czasopism zajmujących się komiksami, prozą fantastyczną i literaturą popularnonaukową. Jest autorem wielu opowiadań, a także licznych artykułów i omówień kulturoznawczych. W roku 1997 wydał książkę popularnonaukową Mitologia germańska, a dziesięć lat później zaczął regularnie publikować opracowania związane z wierzeniami i dziejami pogańskich Germanów oraz Słowian. Od 2008 roku jest redaktorem prowadzącym i merytorycznym książek popularnonaukowych oraz beletrystycznych z dziedziny historii i historycznej fantasy w Instytucie Wydawniczym Erica. Opracowania Artura Szrejtera poświęcone Słowianom i Germanom dały początek kolekcji EUROPA BARBARZYŃCÓW.

Martin van Creveld

Martin van Creveld (ur. 1946) to wybitny naukowiec zajmujący się strategią i historią wojskowości urodzony w Holandii, obecnie mieszkający w Izraelu. Jest wykładowcą najważniejszych uczelni cywilnych i wojskowych świata zachodniego, a na jego pisarski dorobek składa się dwadzieścia jeden książek m.in. Dowodzenie na wojnie, Logistyka – od Wallensteina do Pattona,Transformacja wojny.

                                                                                                                                                                                        

Gore Vidal

Eugene Luther Gore Vidal (1925-2012), autor wielu bestsellerów historycznych, wielki amerykański pisarz, dramaturg, eseista, scenarzysta i polityk, tworzący zarówno w USA jak i we Włoszech.

Książki autora
Aleksander Wierny

Książki autora
Jakub Witczak

Jakub Witczak ur. 1994 r., student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Historyczno-Prawnej im. Michała Sczanieckiego 2014, publikuje na łamach miesięczników: wSieci Historii, Focus Historia, Uważam Rze Historia i Newsweek Historia.

Szukaj

Newsletter

X

Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z newsletter'a prowadzonego przez Wydawnictwo Erica


a. Newsletter jest wysyłany na zarejestrowany przez użytkownika adres e-mail, zawarte w nim są informacje o nowościach i wydarzeniach związanych z Wydawnictwem Erica

b. Subskrypcja newsletter'a jest darmowa.

c. Użytkownicy mogą w każdej chwili zmieniać adres e-mail, na który ma przychodzić newsletter, lub zrezygnować z subskrypcji.

d. Akceptacja regulaminu przez użytkownika jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych związanych z obsługą newsletter'a

e. Wydawnictwo Erica nie będzie udostępniała powierzonych jej adresów poczty elektronicznej osobom trzecim

f. Wydawnictwo Erica ma prawo do jednostronnej zmiany zapisów regulaminu z przyczyn techniczno - organizacyjno - ekonomicznych.

zamow_ksiazke.jpg

Każdą z książek mogą Państwo zamówić bezpośrednio w Wydawnictwie. Wystarczy kliknąć "zamów książkę" i wypełnić prosty formularz. My zajmiemy się resztą!